Zakup mieszkania na firmę
www.kszielonoczarni.pl http://www.viacon.pl

Coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na zlokalizowanie swojego biura w budynku mieszkalnym. Takie rozwiązanie bywa często tańsze i pozwala na umieszczenie swojej firmy w korzystniejszym miejscu, do którego łatwiej będzie trafić potencjalnym klientom. Czy jednak każde mieszkanie może stać się siedzibą firmy? W teorii każdy lokal może stać się lokalem biurowym. Polecane jest w takim wypadku zabezpieczenia ppoż.

W praktyce jednak o wiele bardziej opłaca się użyć do tego celu używanego – co najmniej przez 60 miesięcy – mieszkania. Chodzi tu bowiem o stawkę amortyzacji, która w tym przypadku wyniesie 10% przez 10 lat. Oznacza to, że jeśli za mieszkanie, które chcemy przerobić na biuro zapłacimy 300000, co roku od naszego podatku będziemy mogli odliczyć 30 tysięcy.

Oznacza to, że już po dekadzie lokal zostanie w pełni zamortyzowany. W przypadku, gdy zdecydowalibyśmy się na zakup mieszkania, które nie było wcześniej zamieszkane przez min. 5 lat, okres amortyzacji wyniósłby nawet 40 lat.

Polskie prawo przewiduje jeszcze indywidualne stawki amortyzacji, ale wtedy lokal musi być własnością podatnika.