Vocal trance
www.ihwc2010.com zajęcia baletowe

Vocal trance to jedna z najbardziej melodyjnych odmian muzyki trance, w której bardzo często występują partie śpiewane – wykonywane głównie przez wokalistki. Nurt ten zawdzięcza swoją popularność głównie komercyjnym stacjom muzycznym, które promowały go na swoich antenach, głównie w latach 1997-2003. Później wielu wykonawców vocal trance’u zupełnie zniknęło ze sceny. Wszystkie utwory utrzymane w tym nurcie mają bardzo podobną budowę.

Na początku odbiorca słyszy bardzo długi wstęp, po którym wprowadzane są kolejne elementy wiodącej melodii. W środki utworu występuje natomiast tzw. breakdown, czyli moment bez beatów, zawierające za to wiele padów. O zbliżaniu się do końca informuje słuchacza najczęściej zanikanie poszczególnych melodyjnych fragmentów.

Na koniec zostaje tylko linia basu, ułatwiająca DJowi przejście do kolejnego utworu. Do przedstawicieli tego nurtu zalicza się m.in. Armina van Bureena, Tiesto, 4 Strings oraz ATB.

Coraz większą popularnością cieszą się także imprezy utrzymane w takim klimacie, z których największą jest holenderskie Trace Energy.