Techno – muzyka z Detroit
www.wodnbp.edu.pl hip hop dla dzieci poznań

Techno to jeden z gatunków muzyki klubowej stworzony w latach 80.XX wieku w Detroit. Jest on najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym gatunkiem elektroniki, przez co mianem techno określanych jest błędnie wiele innych jej rodzajów.

Choć techno powstało w Stanach Zjednoczonych, fundamenty tej muzyki sięgają Niemiec, a dokładniej grupy Kraftwerk, która już w latach 70.XX eksperymentowała ze zmianą brzmienia ówczesnej muzyki elektronicznej. Techno wyróżnia się spośród innych gatunków przede wszystkim bardzo jednostajnym rytmem, o metrum 4/4.

Tempo tej muzyki jest dość szybkie i – jeśli chodzi o klasyczną odmianę techno – wynosi najczęściej 120-140 uderzeń na minutę. Unikalnym dla tego gatunku jest także wykorzystywanie wyłącznie dźwięków powstałych za pomocą syntezatora lub komputera. Największą popularność techno zdobyło w Europie, a szczególnie w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie przez długi czas dominowało na wielu klubowych imprezach.

Gatunek ten jest ciągle przekształcany, a muzycy tworzą coraz to nowe jego podgatunki. Do najbardziej znanych należą: acid, ambient i minimal.