Słuchawki wielokanałowe
naukowe24.waw.pl Yamaha Grand PianoCraft MCR-N870

Ze względu na budowę wyróżnić można słuchawki wielokanałowe. Zaliczają się one do kategorii słuchawek wokółusznych. Słuchawki wielokanałowe dzielą się na dwa typy: takie, w których zamontowano kilka głośników w każdej z muszli oraz typowe stereofoniczne, w których wbudowano filtr DSP.

Przy pierwszej kategorii słuchawek, czyli tych z wbudowanymi kilkoma głośnikami (zazwyczaj trzema/czterema) potrzebna jest także wielokanałowa karta dźwiękowa. Słuchawki takie najczęściej są zakończone czterema wtykami, z których każdy ma średnicę 3,5 mm. Drugi typ słuchawek ma już wbudowaną kartę dźwiękową, podpiąć je należy jedynie do wejścia USB.

Słuchawki wielokanałowe są bardzo popularne zwłaszcza wśród graczy. Są jednak dosyć wymagającym sprzętem i do właściwego działania potrzebują zazwyczaj konkretnej karty dźwiękowej. Mają też kilka wad, a jedną z nich jest niestety bardzo często kiepskiej jakości dźwięk.

Wynika to z tego, iż nie posiadają wbudowanego jednego dobrego przetwornika, a mają w zamian kilka mniejszych, o gorszych parametrach. Najlepiej sprawdzają się te słuchawki wielokanałowe, które mają wbudowany specjalny procesor rozsyłający dźwięk przestrzenny.