Historia muzyki klubowej
www.barnowo.com.pl balet poznań

Dokładna data powstania muzyki klubowej, czyli inaczej elektronicznej muzyki tanecznej, jest trudna do ustalenia. Samo pojęcie muzyki elektronicznej zostało użyte po raz pierwszy w 1951 roku.

Był to jednak wówczas termin tak niesprecyzowany, że nawet muzycy obecnie uważani za klasyków elektroniki, nie chcieli używać go w odniesieniu do swoich utworów. Rozkwit i nagły wzrost popularności tego typu muzyki nastąpił dopiero 30 lat później.

Elektronika stała się wtedy na tyle powszechna, że nie tylko sama ewoluowała w coraz to nowe gatunki muzyczne, ale przenikała do tych już istniejących, tworząc synth-rock czy synth-pop. Intensywny rozwój muzyki klubowej przypadł też na lata 90.

XX wieku, głównie dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu i możliwości tworzenie coraz to nowych instrumentów oraz programów służących do przekształcania dźwięków. Dziś technika ta jest tak zaawansowana, że każdy z nas może być artystą lub nawet zapoczątkować nowy nurt muzyczny – nawet bez konieczności wychodzenia z domu.