Wielu Polaków marzy o tym, aby mieć własne mieszkanie, a dom to już prawdziwy luksus. Wybudowanie go od podstaw to niemałe wyzwanie logistyczne, ale również finansowe.

Należy po pierwsze dysponować odpowiednią działką w dobrym położeniu, a potem sfinansować wzniesienie nowego obiektu. Koszty są duże, dlatego właściciele już na etapie planowania inwestycji muszą sobie zadać pytanie, na czym można w takich warunkach oszczędzić.

Dla jasności – mamy na myśli oszczędności dokonywane już w czasie normalnego użytkowania domu. Z pewnością dobrym pomysłem jest obniżenie rachunków ze energię, w tym za ciepło.

Jesień i zima rządzą się swoimi prawami, więc czymś ogrzewać domostwo musimy. Opcja najprostsza i chyba w tej chwili najbardziej powszechna to instalacja własnego pieca, którego zadaniem będzie dostarczanie ciepła wyłącznie dla naszego domu.

Urządzenia te są montowane przez fachowców, więc nie trzeba się martwić o to, że nie będziemy potrafili tego zrobić. Kwestia kolejna to budowa lokalnej sieci ciepłowniczej zgodnej ze specyfikacją techniczną pieca oraz obowiązującymi normami.

Rury i grzejniki muszą być dostosowane do ciśnienia oraz temperatury jakie będą generowane przez nasz piec. Możliwości technicznych w zakresie ogrzewania swojego domu jest naturalnie więcej i w kolejnych wpisach również je przybliżymy.

Ogólnie rzecz biorąc zachęcamy do tego, by uniezależniać się od zewnętrznych usług i samemu zapewnić sobie ciepłą zimę. Zwykle oznacza to realny zysk w dłuższej perspektywie czasowej.